AkzoNobel Ecovadis Tedarik Zinciri Denetimleri

AkzoNobel, 2011 yılında kurulan ve bugün toplamda 29 kimya şirketinin üye olduğu TfS (Together for Sustainability | Sürdürülebilirlik için Beraberlik) topluluğunun bir üyesidir. 2014 yılından itibaren TfS çalışmaları kapsamında tedarikçilerinin sürdürülebilirlik performansını ve risk yönetimini proaktif olarak yönetiyor.

AkzoNobel, aynı zamanda Ecovadis tarafından kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik konusunda değerlendirilen ve bu bağlamda tedarikçilerinin de sürdürülebilirlik ilkelerine uymasını bekleyen bir şirkettir. Bunun için de tedarik zinciri denetimleri gerçekleştiriyor; tedarikçilerini denetleme sonuçlarına göre akredite ediyor. Bu denetimlerde, çevresel, sosyal ve finansal konulardaki farkındalık ve işletmelerin bu alanlardaki hassasiyeti kritik derecede önemli.

AkzoNobel’e 1.000 €’dan fazla ürün ve hizmet tedarikinde bulunan işletmeler, AkzoNobel’in iş ortağı davranış kurallarını imzalamalı veya bu kurallara eşdeğer ilkeleri bulunduğunu göstermelidir. Bu kurallar temelde güvenlik, dürüstlük ve sürdürülebilirlik ilkeleri üzerine inşa edilmiştir. Ürün ve hizmetlerin güvenliği, tüm faaliyetlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleştirilmesi ve çevresel konulara azami derece dikkat edilmesi AkzoNobel’in kırmızı çizgileri arasındadır.

Riskli bölgelerde veya sektörlerde faaliyet gösteren tedarikçiler, TfS programına katılmak üzere seçilir. TfS çevrimiçi değerlendirmeleri EcoVadis tarafından yürütülüyor. TfS kapsamında gerçekleştirien yerinde denetimler, sektördeki proaktif tedarikçi risk yönetimini kolaylaştırıyor; AkzoNobel tedarikçisi olmak isteyen işletmelere destek oluyor.

Denetleme sonucunda, tedarikçilerin değerlendirme puan kartında veya denetim düzeltici eylem planında belirtildiği üzere iyileştirme alanları üzerinde çalışmaları bekleniyor. AkzoNobel tedarikçilerinden genel EcoVadis puanınında en az 45 ve işçi ve insan hakları puanında en az 50 puan almaları isteniyor. Beklentileri karşılamayan tedarikçilerin 3 yıl içinde ilgili konularda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Bu sürede yıllık değerlendirmeler yapılmaya devam ediyor. Üçüncü taraf denetçiler tarafından gerçekleştirilen yerinde denetimler için, tedarikçilerin bulgularını, düzeltici faaliyet planında belirtildiği gibi kapatması bekleniyor.

Start typing and press Enter to search