Archroma Ecovadis Tedarik Zinciri Denetimleri

Merkezi İsviçre’de bulunan ve 35’ten fazla ülkede faaliyet gösteren Archroma, yüksek performanslı tekstil ürünleri, ambalaj ve kağıt, kaplamalar, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık ürünlerinin kullanıldığı sektörler için özel kimyasallar sağlıyor. Bugün 100’den fazla ülkeye ürün satışı yapan Archroma’nın 130 yıldan fazla bir geçmişi bulunuyor.

Etik, yasal ve ahlaki standartlara bağlılığı, Archroma’yı günümüzde dünyanın en büyük ve saygın işletmelerinden biri yapıyor. Archroma, tüm paydaşlarından bu standartlara bağlı kalmasını istiyor. Tedarikçilerinden de faaliyetlerini bu çizgide düzenlemesini talep ediyor ve bu konuda onları denetliyor. Değerlerine saygı duyulmadığı takdirde onlarla olan iş birliklerini sonlandırabiliyor.

Archroma, tedarikçilerinden öncelikli olarak tüm yasa ve yönetmeliklere uymasını bekliyor. Bu bağlamda, insan haklarına saygı gösterilmesini, iş yerinde çalışma saatlerinin çalışanlara uygun şekilde ve miktarda belirlenmesini, yolsuzluğa karşı taahhütlerin paylaşılmasını ve çocuk işçiliğinin her türlüsünün önlenmesini istiyor.

Sürdürülebilir tedarik zincirleri yaratmak Archroma’nın en önemli misyonlarından biri. Bu bağlamda, tedarikçilerinden Responsible Care ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını bekliyor. Onlardan tüketilen kaynakların ve üretilen atıkların azaltılmasını; sürdürülebilirlik çabalarını ve çevresel ayak izlerini sürekli olarak iyileştirmelerini istiyor.

Archroma, tedarikçi denetimlerinde ayrıca;

  • çalışanların ve çalışma sahalarının sağlığını ve güvenliğini sağlamalarını,
  • dünya çapında serbest ve adil rekabete değer vermelerini,
  • geçerli ticaret kontrol düzenlemelerine, ambargolara ve diğer kısıtlamalara saygı göstermelerini,
  • yolsuzluk veya rüşvet olaylarına asla izin vermemelerini,
  • gerçek ve adil muhasebe ilkelerini uygulamalarını,
  • kara para aklama faaliyetlerinden kaçınmalarını,
  • bu konularla ilgili çalışmalarını Archroma’ya raporlamalarını istiyor.

Archorma, 2020 yılında kurumsal sosyal sorumluluk faliyetleri kapsamında Ecovadis tarafından “Altın” derecesine kayık görüldü. Ecovadis’in çevre, çalışma ve insan hakları, etik ve sürdürülebilir tedarik konularındaki değerlendirmelerinden tam not alan Archroma’nın bu başarısında tedarik zinciri denetimlerinin etkisi çok büyük. Archroma, kurumsal sürdürülebilirlik performansını artırmak ve Ecovadis derecelendirme sistemindeki konumunu korumak için bu denetimleri oldukça önemsiyor ve tedarikçilerinden de aynı farkındalığı bekliyor.

 

Start typing and press Enter to search