Azelis Ecovadis Tedarik Zinciri Denetimleri

50’den fazla ülkede faaliyet gösteren Azelis’i bugün kimya sektörünün küresel liderlerinden biri yapan faktörlerin başında, her alanda benimsediği kurumsal sürdürülebilirlik ilkeleri geliyor. Şubat 2020’de Together for Sustainability (TfS) girişimine katılan Azelis, sürdürülebilirlikle ilgili taahhütlerini geliştirerek bu yolda emin adımlarla yürümeye devam ediyor. Faaliyet gösterdiği on beş pazarda, ürün ve hizmetlerinden kaynaklı çevresel etkileri azaltmak ve yaptığı işin sosyal değerini artırmak, Azelis için en öncelikli konular arasında.

Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında tedarik zincirini sürdürülebilir hale getirmek Azelis’in olmazsa olmaz hedeflerininden biri. Sürdürülebilirlik performansının değerlendirilmesi için Ecovadis’ten destek alan Azelis, geçtiğimiz yıllarda Altın (Gold) derecesi ile ödüllendirildi. Bugün dünyanın en prestijli kurumsal sosyal sorumluluk (CSR) ve sürdürülebilirlik derecelendirme kuruluşlarından biri olan Ecovadis aracılığıyla alınan bu sonuç, Azelis’i aynı zamanda en sürdürülebilir tedarik zincirine sahip şirketlerinden biri yapıyor.

Azelis, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Politikası kapsamında Sürdürülebilir Tedarik Politikası geliştirmiştir. Tedarikçilerini bu bağlamda denetleyen Azelis, onlardan uluslararası ölçekte geçerli kurallara, düzenlemelere ve ilkelere uymalarını bekliyor. Bunların başında Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) zorla çalıştırma, çocuk işçiliği, işçilere toplu pazarlık ve örgütlenme hakkı verilmesi, yaş sınırı gibi konularda düzenlenen sekiz temel sözleşmesi geliyor. Azelis tedarikçi seçiminde ayrıca, ilk olarak 1985 yılında Kanada’da başlatılan ve kimya sektörüyle ilgili bir diğer küresel ve gönüllü girişim olan Responsible Care’ın prensipleriyle uyumluluğu da arıyor. Ulusal Kimyasal Distribütörleri Birliği (NACD) tarafından geliştirilen kılavuz ilkeler de Azelis’in sürdürülebilir tedarik zinciri denetlemelerinin bir parçasıdır.

Azelis, tedarikçilerini temel olarak iş uygulamaları, çevrenin korunması ve adil çalışma konularında denetliyor. Uluslararası kriterlere ve Azelis’in sürdürülebilirlik hedeflerine uyum sağlayan işletmeler, Azelis’in tedarikçisi olabiliyor. Azelis, sürekli denetimlerle tedarikçilerinin performansını yakından takip ediyor ve onlarla iş birliği yapma, uzun vadeli sözleşmeler imzalama ve gerektiğinde anlaşmayı sonlandırma hakkını saklı tutuyor.

 

Start typing and press Enter to search