Inditex Nedir?

Inditex, içerisinde dünyaca ünlü birçok markanın yer aldığı dünyanın en büyük moda perakendecilerinden biridir. Online alışveriş olarak 216 pazarda, mağaza satışı olarak 96 pazarda yaklaşık 7000 mağaza ile hizmet veren Inditex’in bünyesindeki markalar şunlardır:  Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home ve Uterqüe. Geçmişi 1960’lı yıllara kadar uzanan Inditex, ilk etapta Zara markası ile büyük bir gelişme göstermiş ve daha sonra diğer markalar ile giderek büyümüştür.

Inditex, moda üretiminin tüm temel unsurlarına; tasarım, üretim, dağıtım ve perakende çalışmalarına odaklanabilmektedir. Zaman içerisinde esneklik, dijital entegrasyon ve sürdürülebilirlik konularını da kurumsal politikalarının bir parçası haline getiren Inditex, global bir şirket olmayı başarmış ve müşterilerine kaliteli, şık, güvenli ve sağlıklı ürünler sunabilmektedir.

Inditex, müşterilerinin taleplerini hızlı bir şekilde karşılayabilmek için dünyanın dört bir yanında çok sayıda tedarikçi ile çalışmaktadır. Ürün kalitesinden ve sürdürebilirlik ilkelerinden taviz vermemek için tedarikçilerini seçerken belirli kurallar koymakta ve onları sürekli olarak denetlemektedir. Inditex tedarikçi davranış kuralları bu çerçevede oluşturulmuş ve Inditex denetimleri bu kapsamda yapılmaktadır.

Inditex denilince birçok kişinin aklına Inditex’in bünyesinde bulunan moda markaları gelmektedir. Fakat Inditex’in tedarikçisi olmak isteyen birçok işletme için Inditex, çoğu zaman tedarikçi davranış kuralları ve tedarik zinciri denetimlerini ifade etmektedir.

Inditex için sürdürülebilir; sosyal ve çevresel performansı yüksek bir tedarik zinciri çok önemlidir. Bu bağlamda Inditex, tedarikçilerine ve üreticilerine sundukları koşulları sürekli iyileştirmelerinde yardımcı olmaktadır. Tedarikçi ilişkilerini mümkün olduğunda uzun ömürlü hale getirmeye çalışan Inditex, tedarikçilerine sosyal uygunluk performanslarını iyileştirme süreçlerinde destek sağlamaktadır.

Inditex, tedarik zincirini sürekli olarak iyileştirmek ve geliştirmek için düzenli olarak denetlemekte ve değerlendirmektedir. Tüm satın alma kararlarında sürdürülebilirlik kriterlerini gözetmekte ve tedarikçilerini ve denetçilerini eğitmek için kapsamlı çalışmalar yürütmektedir. Etik denetimlerinden geçen ve sosyal uygunluk performansını sürdürülebilir kılmak için belirli taahhütlerde bulunan tedarikçiler, Inditex Belgesi almaya hak kazanmaktadır. Inditex Belgesi, Inditex tedarikçi davranış kurallarına ve uluslar arası çalışma standartlarına uyum sağlandığını göstermektedir.

Inditex’in tedarik zinciri, şirketin kendisiyle beraber sürekli olarak büyümekte ve gelişmektedir. Bu bağlamda, Inditex her faaliyetinde olduğu gibi tedarik zinciri yönetiminde de sürdürülebilir bir iş modeli benimsemekte; tedarikçilerin gelişimine fayda sağlamayı ve faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomilerine katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Start typing and press Enter to search