International Flavors & Fragrances (IFF) Ecovadis Tedarik Zinciri Denetimleri

 

IFF, çeşitli kokular, aromalar ve kozmetik ürünler üreten bir ABD şirketidir. Merkezi New York’ta bulunan IFF, içecek, gıda, kişisel bakım, tahıl işleme, hayvan besleme, eczacılık vb gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Birçok farklı ülkede satış ve üretim tesisi bulunan IFF’nin kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik farkındalığı da oldukça yüksektir. Çevresel, finansal ve sosyal konularda sürdürülebilir olmayı en önemli kurumsal politikalarından biri haline getiren IFF, tedarik zinciri yönetiminde de bu ilkelere sıkı sıkıya bağlıdır. Bu tutumu sayesinde Ecovadis’ten Platinum derecesi alma başarısı göstermiştir.

IFF, 2014’ten bu yana her yıl Ecovadis’in kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilir tedarik anlamında en iyi performans gösteren şirketleri arasında yer almaktadır. IFF, artık daha katı kriterler ve Platin kategorisinin tanıtımıyla bu alanda hedeflerini daha da yükseğe koymaktadır.

EcoVadis, bir şirketin sürdürülebilirlik performansının ve yönetim sistemlerinin kalitesini dört alanda değerlendirmekte ve karşılaştırmaktadır. Bunlar, çevre, çalışma ve insan hakları, etik ve sürdürülebilir satın alma konularıdır. IFF, 2020 için toplamda %73’lük bir puan ve çevre ve sürdürülebilir satın almada güçlü yönlere sahip olarak değerlendirilen şirketler arasında ilk %1 arasına girmeyi başarmıştır. IFF’nin bu başarısında kuşkusuruz Ecovadis tedarik zinciri denetimlerinin etkisi göz ardı edilemez.

Dünyanın dört bir yanından birçok tedarikçi ile çalışan IFF, tedarikçilerini Ecovadis kriterlerine göre seçmektedir. Tedarikçilerinin bu kriterlere uygunluğunu ise doğrudan kendisinin veya üçüncü taraf kuruluşların gerçekleştirdiği denetimlerle doğrulamaktadır. Ecovadis, IFF’nin sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarını değerlendirirken IFF de çalışacağı tedarikçileri yerinde denetimler ve / veya tedarikçi değerlendirme raporlarına göre kendisi seçmektedir. Bu nedenle, IFF’nin tedarikçisi olmak isteyen firmaların Ecovadis’in sürdürülebilir satın alma / tedarik ilkelerine uyum sağlaması büyük önem arz etmektedir.

IFF Ecovadis tedarik zinciri denetimlerinde tedarikçilerin özetle şu konularla ilgili sürdürülebilir uygulamalar gerçekleştirdiğini beyan etmesi ve ispatlaması beklenmektedir:

  • Çalışanlar arasında ayrımcılık yapılmaması
  • İnsan haklarına saygı
  • Adil işçilik; çocuk ve zorla işçi çalıştırmanın yasaklanması
  • Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulması
  • Her türlü yolsuzluk ve rüşvet olaylarından kaçınmak
  • Bilgi güvenliğinin sağlanması
  • Çevreye saygı
  • Adil bir rekabet ortamı oluşturulması
  • Ticari yasalara uyum

Bu kurallar ve ilkeler, küresel olarak geçerlidir. Yani uzaktan çalışma, ofis veya fabrika ortamında çalışma, IFF’yi temsilen bir iş yapma vb gibi durumlarında her birinde tedarikçiler bu kurallara uymak zorundadır. IFF Ecovadis tedarik zinciri denetimleri de bu ilkeler çerçevesinde düzenlenmektedir. Bu kurallar, IFF politikaları, yerel yasalar ve düzenlemeler arasında bir fark varsa, daha yüksek etik davranış standardını belirleyen kuralın uygulanması gerekmektedir.

 

Start typing and press Enter to search