NBA (National Basketball Association) Denetimi

NBA (Ulusal Basketbol Birliği), ABD’de kurulmuş ve günümüzde dünyanın en çok izlenen ve takip edilen profesyonel basketbol ligidir. Lig organizasyonun yanı sıra NBA lisansı taşıyan ürünler üzerinde de hak sahibidir. NBA mağazaları, NBA formaları, emekli oyuncuların replika formaları, ayakkabılar, koleksiyon ürünleri, fotoğrafçılık ve diğer hediyelik eşyaların satışını yapmaktadır. Müşterilerin yastık, tabak ve NBA ile ilgili diğer ürünleri satın alabilecekleri ev bölümü gibi çeşitli bölümleri de vardır. NBA organizasyonu kurumsal itibarını ve marka değerini korumak için bu tür ürünlerin tüm dünyada üretimi ve satışına da önem vermektedir. Bu bağlamda, NBA lisanslı ürünlerin üretimini yapan tedarikçilerden bazı kurallara uyulması beklenmektedir. NBA lisanslı ürünler sadece yetkilendirilmiş tedarikçiler tarafındna üretilmekte ve bu tedarikçilerin sosyal uygunluğu akredite kuruluşlar tarafındna denetlenmektedir.

NBA Tedarikçi Davranış Kuralları

NBA’nin misyonu, dünyanın en saygın ve başarılı spor ligi ve spor pazarlama organizasyonu olmaktır. Bu misyona uygun olarak tüm işlerini sosyal açıdan sorumlu ve etik bir şekilde yürütmeyi taahhüt etmektedir. NBA, lisansı taşıyan ürünlerin üretimi ve tedariki ile uğraşan yüklenicileri de dahil olmak üzere tüm lisans sahiplerinin bu taahhüdü paylaşmalarını beklemektedir. Her lisanslı NBA ürünü üreten işletmelerin uyması gereken kurallar vardır. NBA denetimlerinde kuruluşların bu kurallara uygunluğu incelenmektedir.

NBA denetiminden geçerek lisanslı NBA tedarikçisi olmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken tedarikçi davranış kuralları şu şekildedir:

 • Etik Standartlar: Ürün tedarikçileri, işlerini en yüksek etik davranış standartlarına uygun olarak yürütmelidir.
 • Geçerli Kanunlara Uyum Sağlamak: Tedarikçiler faaliyet gösterdikleri ülkelerin, eyaletlerin ve bölgelerin yürürlükteki tüm yasa ve düzenlemelerine uymalıdır.
 • İstihdam Uygulamaları: NBA, yalnızca çalışanları uygun şekilde tazmin edilen, işte gönüllü olarak bulunan, aşırı fiziksel zarar riski altında olmayan ve hiçbir şekilde istismar edilmeyen tedarikçilerle çalışmaktadır. Bu bağlamda NBA denetimlerinde tedarikçilerin temel olarak şu kurallara uygunluğu incelenmektedir:
  • Ücretler: Ürün tedarikçileri çalışanlarına geçerli yasalar ve yönetmeliklerin gerektirdiği minimum seviyelerden veya daha yüksekse, geçerli yerel endüstri seviyelerinden daha az olmayan ücretler, fazla mesai tazminatı ve yan haklar sağlayacaktır.
  • Çalışma Saatleri: NBA lisanslı ürün tedarikçileri, asgari olarak, geçerli tüm çalışma saatleri yasa ve yönetmeliklerine uyacaktır. Olağandışı iş koşulları dışında, çalışanlardan haftada 48 saat ve 12 saat fazla mesaiden veya yerel yasaların izin verdiği normal ve fazla mesai saatlerinden daha fazla çalışması istenmemelidir.
  • Çocuk İşçiliği: Ürün tedarikçileri, 15 (veya yerel yasaların izin verdiği durumlarda 14) yaşının altında veya daha yüksekse zorunlu eğitimi tamamlamak için yerel yaşın altında herhangi bir kişiyi istihdam etmemelidir.
  • Zorla Çalıştırma: Tedarikçi firmalar, hapiste çalıştırma, ödünç çalıştırma, borç karşılığı çalıştırma veya başka şekillerde olması fark etmeksizin herhangi bir zorla işçi çalıştırma yönetimine başvurmamalıdır.
  • Taciz veya Suistimal: Firmalar, her bir çalışana onurlu ve saygılı davranmalı ve fiziksel ceza, şiddet tehdidi veya diğer fiziksel, cinsel, psikolojik veya sözlü taciz biçimleri kullanmamalıdır.
  • Ayrımcılık Yapmama: Tedarikçiler istihdam uygulamalarında ırk, din, yaş, milliyet, sosyal veya etnik köken, cinsiyet, cinsel yönelim, siyasi görüş veya engellilik temelinde ayrımcılık yapmamalıdır.
  • Örgütlenme Özgürlüğü: Ürün tedarikçileri, çalışanların kendi seçtikleri kuruluşlara katılma hakkını kabul etmeli ve saygı duymalıdır. Toplu olarak örgütlenme veya pazarlık çabaları için çalışanlarını tehdit etmemeli veya cezalandırmamalıdır.
  • Sağlık ve Güvenlik: Tedarikçi kuruluşlar, çalışanlara güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamalıdır. Üretim tesislerinde asgari olarak temiz tuvaletler, içme suyu, yeterli aydınlatma, yeterli havalandırma ve yangın çıkışları bulunmalıdır.
 • Çevresel Gereklilikler: Ürün tedarikçileri, yürürlükteki tüm çevre yasalarına ve yönetmeliklerine uymalıdır.
 • İletişim: Ürün tedarikçileri, bu kuralların hükümlerinin çalışanlara iletilmesini sağlamak için, kuraların üretim tesislerinde göze çarpacak şekilde yayınlanması da dahil olmak üzere uygun adımları atmalıdır.
 • İzleme ve Uyumluluk: NBA lisanslı ürün üreten tedarikçiler, talep üzerine NBA ticari markasını taşıyan tüm ürünlerin bu kurallara uygun olarak üretildiğini doğrulamak zorundadır. Bu bağlamda tasdik edecekleri üretim tesislerinde periyodik denetimler yapmalıdır. Belirlenen tesislerin NBA tedarikçi davranış kurallarına uygun olmadığı tespit edildiğinde, ürün tedarikçisi uygunsuzluğu gidermek için uygun ve etkili adımlar belirlemelidir. NBA yetkilileri, üretim tesislerinin ve konut tesislerinin yerinde denetimleri, istihdam konularına ilişkin kayıtların denetimi ve her seviyedeki çalışanlarla özel görüşmeler dahil olmak üzere, bu kurallara uygunluğu teyit etmek için izleme faaliyetlerinde bulunma yetkisine sahiptir.

NBA yönetimi, diğer tüm yasal ve sözleşme haklarına ek olarak, bu kuralları ihlal ettiği tespit edilen herhangi bir ürün tedarikçisi ile ilişkisini sonlandırma hakkını saklı tutmaktadır.

NBA Denetimi Danışmanlık Hizmeti

NBA lisanslı ürün üretmek ve NBA’nin yetkili tedarikçisi olmak isteyen firmalar NBA denetimlerinden geçmek zorundadır. Bu denetimlere doğru bir şekilde hazırlanmak isteyen firmaların mutlaka danışmanlık hizmeti alması tavsiye edilmektedir. Bu sayede denetim gereklilikleri en hızlı ve kolay şekilde karşılanmakta ve başarılı bir denetim süreci izlenmektedir. NBA denetiminden sonraki süreçlerde de yine aynı danışmanlık şirketi ile çalışıldığı takdirde yeniden yetkilendirme denetimlerinden veya gözetim denetlemelerinden de başarıyla ayrılmak mümkündür. Bu sayede NBA ile kurulan tedarikçi ilişkisi sürdürülebilir hale gelmektedir.

Start typing and press Enter to search