primark denetimi

Primark Denetimi

Primark tedarikçi denetimi, Primark’a ürün veya hizmet tedarik etmek isteyen firmalar için çok önemlidir. Bugün Avrupa ve Amerika kıtasında toplam on üç ülkede 380’den fazla mağazasıyla hizmet veren Primark, tedarikçilerini sosyal uygunluk denetimi veya etik denetimlerle  seçmektedir. Tedarik zincirinin sosyal ve çevresel performansını yüksek tutmak isteyen Primark, tedarikçilerinden belirli çalışma şartlarını yerine getirmesini talep etmektedir. Primark tedarikçi denetimleri işçi hakları, çalışma koşulları, maaş ödemeleri, çalışma saatleri, etik değerler vb gibi birçok konuyu kapsamaktadır.

Primark tedarikçi denetimleri, Primark tedarikçi davranış kuralları ve firmaların faaliyet gösterdiği ülkelerdeki kanun ve yönetmelikler çerçevesinde düzenlenmektedir. Primark tedarikçi denetimleri ile kurumsal sürdürülebilirlik ve sosyal uygunluk ilkelerine uymayı ve iş ortaklarından da bu farkındalığa sahip olmasını beklemektedir. Sosyal uygunluk denetimleri, Primark için sıfırdan ürün üreten, yarı mamülü son ürün haline getiren, ürünleri paketleyen veya başka birtakım ürün ve hizmet sunan tedarikçilerin tesislerinde düzenlenmektedir. Tedarikçiler, Primark ürün ve hizmetleri ile ilgili tüm süreçlerde Primarik tedarikçi davranış kurallarına uymak ve yaptıkları çalışmalarla ilgili Primark’a bilgi vermek zorundadır. Primark, bu kurallara uymayan tedarikçilerle iş ilişkisini sonlandırma hakkını saklı tutmaktadır.

Primark denetimleri, bağımsız üçüncü taraf kuruluşlar tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Bu denetimlerin ilkinde veya sonraki denetimlerde Primark tedarikçi davranış kurallarıyla ilgili bir uygunsuzluk tespit edildiği takdirde Primark’ın söz konusu tedarikçiyle iş ilişkisini sonlandırma hakkı bulunmaktadır.

Primark Tedarikçi Davranış Kuralları Nelerdir?

Primark tedarikçi davranış kuralları, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Sosyal Sorumluluk (SAI), Dünya Çapında Sorumlu Akredite Üretim (WRAP), Amfori BSCI, Etik Ticaret Girişimi (ETI), SEDEX SMETA gibi sosyal denetim metodolojileriyle uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır. Primark’ın tedarik zincirinde yer alan firmaların uyması gereken tedarikçi davranış kurallarını şöyle sıralayabiliriz:

Primark Belgesi Danışmanlık Hizmetimiz
 

Primark tedarikçisi olmak isteyen firmalar, Primark sosyal uygunluk denetimlerinden geçerek Primark Belgesi almalıdır. Bu belge, firmaların iş yerlerinde Primark tedarikçi davranış kurallarına uyduğunu ve Primark’ın tedarikçilerden uymasını talep ettiği kriterleri karşıladığını göstermektedir. Primark Belgesi alarak resmi bir tedarikçi olmak isteyen firmaların bu süreçte danışmanlık hizmeti alması kritik derecede önemlidir. Çünkü Primark etik denetimleri uzun ve karmaşık bir süreçtir ve tedariçi adaylarının bu konuyla ilgili tüm bilgilere sahip olması pek mümkün değildir. Primark denetimi ile ilgili danışmanlık hizmetimizle,

 

 

Firmanızı Denetime Nasıl Hazırlıyoruz ?

Ön Hazırlık

Sosyal uygunluk denetimlerine hazırlanma

Başvuru

Primark yetkilileriyle iletişim kurulması ve başvuru yapılması

Düzeltici Faliyetler

Denetimlerin gerçekleştirilmesi ve denetimden sonra tespit edilen bulgularla ilgili düzeltici eylemlerin oluşturulması

Dokümantasyon

Gerekleri dokümanların oluşturulması

Planlama

Başvuru sonrası denetim tarihi belirleme

Hızlı ve Ekonomik

Denetim sürecinin hızlı, doğru ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi ile maliyetlerin en aza indirilmesi

Primark Denetimlerinizde Yalnız Değilsiniz !Daha Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşmanız Yeterli

Start typing and press Enter to search